Zaloguj się
lub
Smoolearn
Strona głównaGrechuta Festival 2014KonkursJurorzy

Jurorzy

Kim są jurorzy tegorocznego Konkursu na interpretacje piosenek z repertuaru Marka Grechuty?

Danuta Grechuta
Przewodnicząca jury. Jedyna żona, najbliższy przyjaciel i największa fanka Marka Grechuty. Zawsze przy boku artysty. Pomimo ukończonych studiów pedagogicznych, to muzyka męża wypełniała każdy jej dzień – Danuta  Grechuta była menadżerem artysty. W 2009 zrealizowała wraz z Piotrem Porajem Poleskim dla Telewizji Polskiej film dokumentalny poświęcony mężowi – "Gdziekolwiek będę...". Kilka lat później podzieliła się wspomnieniami o artyście w książce „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty” napisanej wspólnie z Jakubem Baranem.

Fot. Michał Kaszuba

Monika Jakowczuk
Urodziła się 10 października 1970 roku w Białymstoku. W 1995 roku ukończyła studia na krakowskiej PWST. Od razu zaczęła intensywnie pracować dla Teatru im. W. Horzycy w Toruniu oraz Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Znana między innymi z takich spektakli i filmów jak:. „Grzebanie” Jerzego Jarockiego, „Wesele” Meissnera, „Klątwa“ i „Słomkowy kapelusz” Andrzeja Wajdy. Jest logopedą, wykładowcą
i prodziekanem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Prowadzi także zajęcia warsztatowe dla studentów Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego (dykcja z elementami emisji głosu), Uniwersytetu Pedagogicznego, w Instytucie Pedagogiki (kultura żywego słowa) w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie na wydziale Psychologii Biznesu dla menedżerów. Współpracuje z Polską Akademią Public Relations w Warszawie prowadzi konsultacje indywidualne oraz treningi grupowe z zakresu techniki i estetyki mowy oraz emisji głosu. Od 2010 prowadzi indywidualny projekt badawczy związany z fizjologią głosu.
W listopadzie 2009 uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuk teatralnych.

Monika Jakowczuk wystąpiła także w produkcjach kinowych. W 2006 roku zagrała Agnieszkę w dramacie „Cold Kenya” w reżyserii Laurence’a Walsha. Rok później wystąpiła jako Marina w wojennym melodramacie pt. „Jutro idziemy do kina” Michała Kwiecińskiego. Zagrała także w takich produkcjach telewizyjnych jak „Twarzą w twarz”, „Teraz albo Nigdy!” (TVN) oraz „Czas honoru” (TVP2).

 

Fot. Tatiana Jachyra

Fot. Tatiana Jachyra

Zygmunt Konieczny
Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Urodził się w Krakowie 3 stycznia 1937 roku, lecz dzieciństwo spędził w Szczyrzycu. Studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej na wydziale kompozycji. Jeszcze w czasie studiów zadebiutował w Piwnicy pod Baranami szybko stając jedną z najważniejszych postaci legendarnego kabaretu.

Skomponował ogromną liczbę utworów, wypracowując oryginalny styl piosenki, w której muzyka interpretuje poetycki tekst, wydobywa znaczenia, stwarza emocje. Stworzył muzykę do tekstów wybitnych poetów polskich i zagranicznych, interpretowanych przez wielu wykonawców m.in. przez Ewę Demarczyk, z którą nawiązał stałą współpracę.
Za swoją pracę otrzymał wiele nagród m.in. Polskiej Akademii Filmowej, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1962 r., na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 1963, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1963 roku. Jego muzykę można usłyszeć w filmach Jana Jakuba Kolskiego, między innymi „Pornografia” i „Jasminum”.

  Fot. zygmuntkonieczny.art.pl

Fot. zygmuntkonieczny.art.pl

Rafał Olejniczak
Redaktor Naczelny Radia ZET, Radia ZET Gold i Radia ZET Chilli i Antyradia. Członek Zarządu. Dziennikarz, fotograf i menedżer. Z Radiem ZET związany od 1996 roku. W latach 1996-2010 był reporterem, szefem działu informacji, zastępcą redaktora naczelnego, dyrektorem rozwoju grupy Eurozet. W roku 2009 zostawił radio dla swoich pasji artystycznych, współpracował m.in. z wydawnictwem National Geographic. Wrócił w roku 2011 jako Redaktor Naczelny i szef wszystkich stacji Grupy Eurozet. Współtwórca Radia ZET Gold. Jest przewodniczącym kapituły Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego, członkiem jury konkursu Grand Press i jurorem konkursu fotograficznego National Geographic.

 

  Fot. Radio ZET

Fot. Radio ZET

Michał Zabłocki
Urodził się 23 września 1964 roku w Warszawie. Poeta, scenarzysta, reżyser teledysków
i widowisk teatralnych. Członek Akademii Fonograficznej. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studiował na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Od 1987 współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami, przede wszystkim z Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką i Agnieszką Chrzanowską. Jego teksty śpiewają także Czesław Mozil i Jacek Wójcicki. Wydał kilka tomików wierszy. Jednym z nich jest Blogostan 01, będący wyborem wierszy z autorskiego blogu poetyckiego „Przerzutka na wiersz”.

Jest pomysłodawcą i realizatorem serii poetyckich działań medialnych znanych pod nazwą „Multipoezja”: „Projekcji wierszy na murach domów” przy ul. Brackiej 1 w Krakowie, „Wierszy chodnikowych” i wielu innych. W 2010 roku stworzył międzynarodowy serwis internetowy według własnego pomysłu Emultipoetry.eu.    Laureat plebiscytu Muzycznej Jedynki w kategorii najlepszy tekst roku 1993 za piosenkę Cichosza Grzegorza Turnaua.

 

  Fot. Tomasz Stokowski

Fot. Tomasz Stokowski

Piotr Poraj Poleski
Dziennikarz, reżyser-dokumentalista, producent telewizyjny. Autor ponad czterystu programów telewizyjnych o tematyce zdrowotnej , nowych technologiach i audycji poświęconych bezpieczeństwu. Autor filmów dokumentalnych: „Janusz Bielecki - sekrety”, „Gdziekolwiek będę”, „Latarnicy z Dublina”, „Matka dzieci holokaustu”, „Pasteur znad Wisły”, „Rok temu płakał Madryt”. Jako jedyny Polak laureat nagrody „Szmaragdowego Eskulapa” przyznawanej przez Światową Organizację Zdrowia.

Jako drugi Polak za adaptację i przeniesienie na ekran książki Iona Pacepy „Czerwone horyzonty” zdobył zespołowo nagrodę MediaPrize wchodzącą w skład nagród Fundacji Josepha Pulitzera. Dwukrotny laureat nagrody Prezesa TVP. Za programy o tematyce zdrowotnej i parentingowej uhonorowany trzykrotnie nagrodą Złotego Otisa i Złotym Ekranem. W 2011 roku został Dziennikarzem Muzycznym Roku. W 2013 zrealizował wraz
z UE i BBC piętnaście dokumentalnych biografii „Wielkich matematyków” oraz 25 wywiadów z żyjącymi matematykami. Na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym odbyła się premiera jego pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Janusz Bielecki – sekrety”. Podróżuje po świecie realizując cykle dokumentalne poświęcone kuchni i zwyczajom kulinarnym. Cykle realizowane są dla BBC Travel.

  Fot. archiwum prywatne

Fot. archiwum prywatne