Zaloguj się
lub
Smoolearn
Strona głównaGrechuta Festival 2014O Festiwalu

O Festiwalu

Grechuta Festival 2013 był festiwalem na rock and rollową nutę. Najlepszym dowodem na to jest zwycięzca Konkursu Interpretacje – Zespół Black Jack, który na co dzień gra hard rocka. Z kolei główne gwiazdy Gali Finałowej – Ania Rusowicz i Maciej Maleńczuk to klasyczni reprezentanci polskiego rock’n’rolla. Jak się okazało ostrzejsze interpretacje utworów Marka Grechuty przypadły do gustu zarówno publiczności jak i jury Grechuta Festival 2013. Idealnie wpisały się także w założenia festiwalu, który z każdą edycją ma odkrywać nowe brzmienia utworów Mistrza Grechuty.

Z istotnych nowości należy wymienić, że w 2013 roku do kategorii nagród przyznawanych w ramach Konkursu Interpretacje dołączyła Nagroda Internautów. Jej zdobywcę – Zespół Katedra – wyłoniono w drodze facebookowego głosowania. Było to możliwe, ponieważ 1 sierpnia 2013 ruszył oficjalny profil Marka Grechuty w serwisie Facebook (facebook.com/MarekGrechutaOfficial). Obecnie (9 czerwca 2014) profil skupia już ponad 156 tysięcy miłośników twórczości Marka Grechuty.

 

Z przyczyn niezależnych od organizatorów Grechuta Festival 2012 nie odbył się. W rocznicę odejścia Marka Grechuty – 9 października 2012 – w piwnicach Hotelu pod Różą w Krakowie (ul. Floriańska 14) spotkali się przyjaciele, artyści i osoby bliskie Markowi Grechucie. W programie „Wieczoru pod Różą” usłyszeliśmy i zobaczyliśmy recitale: Andrzeja i Jacka Zielińskich – liderów zespołu Skaldowie, Grzegorza Turnau, Wojciecha Majewskiego oraz Karoliny Leszko z akompaniamentem fortepianowym Pawła Piątka. Ponadto swoje wiersze przeczytał Leszek Aleksander Moczulski zaś anegdoty wygłosili członkowie Kabaretu Anawa: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marek Czuryło oraz Michał Pawluśkiewicz. Wieczór poprowadzili Danuta Grechuta i Jakub Baran.

Festiwal odbył się po raz pierwszy w I rocznicę śmierci Marka Grechuty. Do tej pory odbyło się 5 jego edycji: w latach 2007-2011. Od początku funkcję Dyrektora Festiwalu pełni Danuta Grechuta, która zaprosiła do współpracy takie osoby, jak: Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau, Artur Rojek, Zbigniew Preisner, Stanisław Soyka, Zbigniew Wodecki czy Edyta Geppert. Festiwal odbywa się w Krakowie, jednak część wydarzeń festiwalowych organizowana była również w Warszawie. Konkurs „Interpretacje”, najważniejszy element Festiwalu, w którym młodzi artyści wykonują piosenki Marka Grechuty, od początku cieszy się zainteresowaniem tak wykonawców, jak i publiczności.