Zaloguj się
lub
Smoolearn
Strona głównaGrechuta Festival 2014AktualnościDanuta Grechuta gościem Czwórki! Na żywo!

Danuta Grechuta gościem Czwórki! Na żywo!

data publikacji: 29 marca 2014

Gościem dzisiejszego wydania „Ex Magazine” na antenie Programu Czwartego Polskiego Radia będzie między innymi Danuta Grechuta. Autorka programu, Urszula Kaczyńska, spotka się z żoną Marka Grechuty na deskach krakowskiej „Sceny Tęcza”. Program będzie nadawany „na żywo”!

Tematem audycji będą muzyczne sukcesy Artysty. Wspólnie z Danutą Grechutą powspominamy twórczość jej męża. Dowiemy się w jaki sposób powstawały muzyczne dzieła sztuki. Gdzie Mistrz szukał inspiracji i czym w ogóle były dla Niego dźwięki. W tym miejscu warto wspomnieć, że Marek Grechuta jest jednym z wykonawców, których utwory trafiły do niezwykłej akcji #2CZWORKA, która niedawno wystartowała na antenie radiowej Czwórki.

Projekt obejmuje dwudziestu pięciu artystów z kraju i ze świata. Główną ideą jest pokazanie, że muzyka nie zna granic. Artystów różnych nurtów muzycznych połączono w duety i tercet. Przed uczestnikami projektu postawiono jedno, trudne zadanie. Mieli odnaleźć się w duecie, który jest dla nich zaskoczeniem. W wyniku takiego „spotkania” powstały nowe utwory lub niezwykłe covery – łącznie dwanaście arcydzieł. W ramach #2CZWORKA usłyszymy nagrania między innymi Katarzyny Nosowskiej, Michała Urbaniaka, Goorala, Kapeli ze Wsi Warszawa i Jazzanovy. Więcej informacji o projekcie #2CZWORKA można znaleźć na stronie internetowej.

Natomiast gościem drugiej części dzisiejszego „Ex Magazine” będzie zespół Daddy’s Cash. To grupa kilkorga przyjaciół. Tworzą aranżacje amerykańskiego jazzu, rocka i bluesa. Korzystają z wielu instrumentów takich jak harmonijka, sekcja dęta, klawiszowa i gitary. Na swoim koncie mają między innymi współpracę z legendą amerykańskiego jazzu – Johnem Lee Hookere Juniorem.

Autorka „Ex Magazine” sama o sobie
Muzyka daje mi wolność, a wolność to dla mnie szansa na bycie lepszym.

"Muzyka – po milczeniu – najlepiej wyraża to, co niewyobrażalne", twierdził Huxley. Więc słucham, żeby przekroczyć wrota percepcji. Mój pierwszy dźwięk to pierwszy krzyk, a pierwszy raz – "Let’s Dance" Dawida Bowiego. Niestety, w czasach gdy rządzili Wham i Modern Talking, to nie była łatwa miłość…

Potem tych fascynacji było coraz więcej – Almodovar, Dick, Gaudi, Klimt. Studiując filmoznawstwo pięć lat spędziłam w kinie; pracując w Radiu Klasyka przez trzy lata od świtu słuchałam Mozarta, potem jako didżej radiowy grałam Złote Przeboje. Teraz otaczają mnie dźwięki najbliższe memu sercu i uszom. Mam nadzieję, że i Wam są one równie bliskie.

Muzyka daje mi wolność, a wolność to dla mnie szansa na bycie lepszym.

Źródło: polskieradio.pl

Program Czwarty Polskiego Radia można odbierać na kilka sposobów. Tutaj znajdziecie listę częstotliwości naziemnych. Sygnał czwórki jest również dostępny drogą internetową oraz na urządzeniach mobilnych, więcej o tym przeczytacie tutaj. Jeśli nie uda się Wam wysłuchać programu w sobotę to wkrótce będzie on dostępny w archiwum na stronach internetowych Polskiego Radia o czym poinformujemy na naszej stronie i profilu facebookowym.

249bef16-2765-4650-adb1-9f58d1f29986.file

Urszula Kaczyńska Fot. polskieradio.pl