Zaloguj się
lub
Smoolearn
Strona głównaGrechuta Festival 2014AktualnościAmfiteatr w Świnoujściu otrzyma imię Marka Grechuty

Amfiteatr w Świnoujściu otrzyma imię Marka Grechuty

data publikacji: 23 lipca 2014

8 sierpnia 2014 roku Amfiteatr Miejski w Świnoujściu otrzyma imię Marka Grechuty. Z tej okazji zaplanowano wyjątkowy koncert oraz szereg imprez towarzyszących. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest BEZPŁATNY! Wystarczy odebrać zaproszenie. Szczegóły poniżej.

Całość rozpocznie o 15:45 wystawa obrazów autorstwa Marka Grechuty, która odbędzie się we foyer Sali Teatralnej przy ul. Jana Matejki 11. Na wystawie przedstawiony zostanie wybór dzieł Mistrza: portrety, architektura, rośliny. Marek Grechuta kojarzony jest przede wszystkim ze sceną i kabaretem, natomiast mało kto wie, że w wolnych chwilach oddawał się także pasji tworzenia dzieł malarskich. Część obrazów prezentowaliśmy w cyklu na oficjalnym profilu Marka Grechuty w serwisie Facebook - zobacz galerę obrazów Figury dowolne, Portrety, Kwiaty Marka Grechuty, Architektura. Dopełnieniem wystawy będą wyjątkowe fotografie z lat siedemdziesiątych przedstawiające Marka Grechutę oraz zespół Anawa w scenerii Krakowa, na tle Wawelu. Zdjęcia pochodzą z okresu przygotowywania albumu "Korowód".

O 16:00 również w Sali Teatralnej zorganizowane zostanie spotkanie autorskie z Danutą Grechutą – współautorką książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”. Publikacja jest najpełniejszym powstałym do tej pory obrazem życia scenicznego i prywatnego Marka Grechuty. Zawiera wiele niepublikowanych nigdy wcześniej zdjęć i anegdot dotyczących tej niezwykłej postaci. Słuchacze Radia Zet i Radia Zet Gold mieli okazję poznać część z nich dzięki temu, że ich fragmenty przeczytała na antenie radia Magdalena Różczka (odcinki słuchowiska publikujemy co tydzień na oficjalnym profilu Marka Grechuty w serwisie Facebook i YouTube, więcej tutaj). Książka ukazała się w 2011 roku i uzyskała status bestsellera. WSTĘP WOLNY

Posłuchaj książki Danuty Grechuty w interpretacji Magdaleny Różczki!

Po spotkaniu, o godzinie 17:00, również w Sali Teatralnej wyświetlony zostanie niezwykły dokument „ Gdziekolwiek będę ” autorstwa Piotra Poraja-Poleskiego. Film stanowi zbiór wspomnień o Marku Grechucie, jego życiu osobistym i artystycznym. Narratorem opowieści jest żona pieśniarza Danuta Grechuta, która mówi zarówno o namiętnościach i radościach męża, jak również jego lękach i słabościach. W dokumencie wypowiadają się także inni bliscy artysty - Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, Leszek Aleksander Moczulski oraz syn artysty, Łukasz. WSTĘP WOLNY

Oto zwiastun filmu

Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 20:00 Amfiteatrze Miejskim w Świnoujściu przy ulicy Fryderyka Chopina 30. Amfiteatr otrzyma imię Marka Grechuty. Odsłonięta zostanie także specjalna tablica pamiątkowa. Chwilę później odbędzie się koncert „Ocalić od zapomnienia” poświęcony twórczości Mistrza.

Na scenie wystąpią:

Koncert poprowadzi Rafał Olejniczak, Redaktor Naczelny Radia ZET.

Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Goblewicz.

Patronat medialny sprawuje Radio Zet Gold.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY. BEZPŁATNE zaproszenia do odebrania w poniższych miejscach:

Impreza dofinansowana z "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013".

Projekt "Budowa zadaszenia amfiteatru w Świnoujściu" współfinansowany
przy udziale środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013".

Zaproszenie

Fot. materiały prasowe