Zaloguj się
lub
Smoolearn
Strona głównaGrechuta Festival 2014AktualnościAmfiteatr im. Marka Grechuty otwarty! [wideo]

Amfiteatr im. Marka Grechuty otwarty! [wideo]

data publikacji: 09 sierpnia 2014

W miniony piątek, 8 sierpnia, w Świnoujściu odbyła się uroczystość nadania Amfiteatrowi Miejskiemu imienia Marka Grechuty. Imprezę swoją obecnością uświetniła Danuta Grechuta. Wcześniej zaprezentowano przykłady malarstwa Marka Grechuty oraz zdjęcia z początków kariery artysty i zespołu Anawa. Pokazano również film dokumentalny „Gdziekolwiek będę”, a mieszkańcy uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Danutą Grechutą dotyczącym książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”. Dzień zakończył niezwykły koncert „Ocalić od zapomnienia”.

- Dzisiaj mam zaszczyt być państwa przewodnikiem. (…) Spotykamy się po to, że chcemy ocalić coś od zapomnienia – tymi słowami oraz recytacją fragmentu wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego koncert w amfiteatrze rozpoczął prowadzący Rafał Olejniczak – Redaktor Naczelny Radia ZET i Radia Zet Gold .

Zobacz galerię zdjęć Bartka Wutke/MDK Świnoujście [KLIKNIJ]

- Spotykamy się w czterdziestoletnim amfiteatrze. 40 lat temu, ówczesne władze Świnoujścia zdecydowały, że potrzebny jest amfiteatr po to, aby FAMA mogła rozwijać swoje skrzydła i coraz lepiej się prezentować przed coraz większą publicznością. Było to w roku 1974 – powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz .

W uroczystości udział wziął również m.in. marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz . - Ja pamiętam ten stary amfiteatr. To co dzisiaj oglądamy ma niewiele wspólnego poza samym duchem z tym poprzednim amfiteatrem. To na pewno przestrzeń niesamowita, przestrzeń wyjątkowa nie tylko w skali województwa, ale także w skali całej Polski. Ja głęboko wierzę, że jest to obiekt, który będzie chwalił Pomorze i Świnoujście przez wiele lat – powiedział marszałek. - Ale w obiekt zawsze trzeba tchnąć ducha. I chyba nie można było znaleźć lepszego ducha niż duch Marka Grechuty. Od dzisiaj ten duch Marka Grechuty na zawsze będzie w tym amfiteatrze – dodał.

- To szczególny dzień dla mnie, szczególna uroczystość w tym miejscu. Miejsce szczególne, ponieważ było czymś bardzo ważnym w karierze mojego męża. Te laury, które zdobywał tutaj, upewniały go w tym, że droga, którą idzie jako artysta jest słuszna. Bo zawsze tutaj spotykał się z entuzjazmem. Kiedy dowiedziałam się, że amfiteatr w Świnoujściu będzie nazwany jego imieniem i państwo prosili mnie tak nieśmiało czy się zgodzę to oczywiście serce zabiło mi natychmiast z entuzjazmem i powiedziałam tak – powiedziała podczas uroczystości Danuta Grechuta .

- Świnoujście jest pierwszym miastem w Polsce, które uhonorowało Marka Grechutę miejscem jego imienia – dodał Rafał Olejniczak . - Marek właściwie nie miał do tej pory w Polsce miejsca, gdzie byłby uhonorowany – uściśliła Danuta Grechuta .

Zapraszamy do obejrzenia obszernej relacji wideo z koncertu „Ocalić od zapomnienia”, którą przygotował portal iswinoujscie.pl

Wystąpili:

 

Img_0508

Od lewej: prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Danuta Grechuta fot. Bartek Wutke/MDK Świnoujście