Zaloguj się
lub
Smoolearn
Strona głównaGrechuta Festival 2014AktualnościLaureaci i gwiazdy na jednej scenie! [zdjęcia]

Laureaci i gwiazdy na jednej scenie! [zdjęcia]

data publikacji: 11 października 2014

Spośród piętnastu finalistów jury Konkursu na interpretacje piosenek z repertuaru Marka Grechuty wyłoniło laureatów i wyróżnionych. Wszyscy laureaci zaprezentowali się szerokiej publiczności w sobotni wieczór w krakowskim Klubie Studio razem z gwiazdami wieczoru: Pauliną Bisztygą i Kamilem Bednarkiem. Koncert poprowadzili Jakub Baran i Rafał Olejniczak.

Zobacz galerię zdjęć Michała Kaszuby

Jako pierwszy na scenie pojawił się Michał Kaczmarek , który zgromadził 2197 głosów i zdobył Nagrodę Internautów Grechuta Festival i Radia ZET Gold . Jak mówi pojawił się, by dać drugie życie polskiej piosence. Pochodzi z muzycznej rodziny. W 2011 roku uzyskał dyplom na Wydziale Kompozycji, Interpretacji i Edukacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Swoją pierwszą kompozycję zaśpiewał na Festiwalu "Niemen Non Stop” w Słupsku, gdzie zdobył główna nagrodę. Kiedy inni łamią język na radiowych hitach, on nonszalancko nuci Grechutę, Niemena czy Zauchę Śpiewa by żyć, nie zaistnieć. Dyplom wręczył mu Rafał Olejniczak – Redaktor Naczelny Radia ZET, Radia ZET Gold, Radia ZET Chilli i Antyradia. Radio ZET i Radio ZET Gold to partnerzy medialni Grechuta Festival 2014.

Wyróżnienie jury z rąk Jakuba Barana odebrał zespół Breaking Notes . To grupa przyjaciół doskonale się ze sobą czująca, do tej pory muzycznie oddzielnie, od kilku tygodni razem. Każdy o różnej dotąd przebytej drodze, odmiennym sposobie postrzegania dźwięku, od teraz wspólnie w celu realizowania muzycznych fantazji.

Kolejnym wyróżnionym finalistą został Chór Międzynarodowej Szkoły Europejskiej im. Jana Kułakowskiego w Warszawie . Wyróżnienie wręczyła Paulina Bisztyga – wokalistka, kompozytorka i poetka. Chór szkolny pod kierunkiem Wiktorii Kubiak oraz Agnieszki Kamińskiej stanowi grupa dzieci różnej narodowości w wieku od 10 do 15 lat. Piosenki „Nie szukaj niczego po kątach” oraz „Jeszcze pożyjemy” pochodzą z widowiska szkolnego, zatytułowanego „A Great Day For Freedom”, będącego jednym z elementów prowadzonej przez Szkołę w ramach 25-lecia Wolności, kampanii społecznej pod nazwą „Freedom – Made in Poland”, nad którą patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Podkłady muzyczne do obu utworów zaaranżował i nagrał Andrzej Borzym, od wielu lat współpracujący ze Szkołą. Podczas Festiwalu chórowi towarzyszył zespół w składzie: Zuzanna Ossowska – gitara basowa, Adam Marcinkowski – instrumenty klawiszowe, Marta Kondej – dj oraz Agnieszka Trzeszczak – perkusja.

Jury przyznało w tym roku dwie trzecie nagrody. Otrzymali je Ahaju Fusion Bolivia oraz Emilia Kudra .

Emilia Kudra to łódzka wokalistka, kompozytorka, aktorka i muzykoterapeutka. Ma na swoim koncie wiele nagród zdobytych na ogólnopolskich festiwalach muzycznych. Gra w monodramie musicalowym „Zatrudnię milionera – Dziesięć scen z życia kobiety”. Emilia porwała publiczność świetną interpretacją utworu „Guma do żucia”. Nagrodę wręczył jej Kamil Bednarek.

Zespół Ahaju Fusion Bolivia pochodzi z Boliwii. Prezentuje indiańską muzykę etniczną z Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Żywa kolorystyka strojów, elementy tańca indiańskiego, charakterystyczne rytmy i niezwykłe instrumenty muzyczne – wszystko to tworzy niepowtarzalny styl, który rozpowszechniają nie tylko w całej Europie, ale także na innych kontynentach. Ich pragnieniem jest dzielić się bogactwem kultury Indian obu Ameryk, zwłaszcza tradycją muzyczną. Od ośmiu lat żyją i pracują w Europie, a od pięciu lat w Nowym Targu. Jak sami mówią twórczość Marka Grechuty jest podobna do muzyki boliwijskiej, ponieważ tam artyści również śpiewają o miłości, świecie i życiu. Podkreślają jednak, że Marek Grechuta był bardziej stonowany, a oni tworzą muzykę wesołą. Występują w strojach ludowych i grają na fletni Pana. Nagrodę wręczył Leon Ryszad Kowalski – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu.

Drugą nagrodę otrzymał oryginalny zespół Mery Spolsky z Marysią Żak na czele. Marysia w wieku 14 lat dostała gitarę i zaczęła pisać własne utwory. Mocno inspirowały ją polskie teksty Grzegorza Ciechowskiego, wobec czego zaczęła pisać po polsku. Potem pojawił się pierwszy rockowy zespół. Lubi sięgać do poezji, wsłuchiwać się w gitarowe brzmienia, bawić się słowem i interpretować sztukę na własny sposób. Bardzo ceni sobie wygląd sceniczny, dlatego przygotowuje dla swoich muzyków kostiumy zaprojektowane przez siebie i swoją Mamę-projektantkę. Mery Spolsky odebrała nagrodę z rąk Prorektora ds. kształcenia i współpracy z zagranicą Politechniki Krakowskiej profesora dr hab. inż. Dariusz Bogdały . Politechnika Krakowska od lat wspiera i sponsoruje Grechuta Festival.

Zwycięzcą tegorocznego Grechuta Festival i laureatem pierwszej nagrody jest Łukasz Jemioła . Na swoim koncie ma już między innymi pierwszą nagrodę w kategorii interpretacji piosenki z filmu polskiego na Festiwalu Piosenki Filmowej w Toruniu (2012) oraz pierwszą nagrodę za interpretację polskiej piosenki kabaretowej – Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską OSPA – Ostrołęka (2012). Łukasz Jemioła odebrał nagrodę Grechuta Festival z rąk Danuty Grechuty.

Po wykonaniu utworów konkursowych Łukasz Jemioła zaskoczył wszystkich zapraszając na scenę wyróżniony w Konkursie Interpretacje Chór Międzynarodowej Szkoły Europejskiej . Wspólnie wykonali fragment utworu „Nie szukaj niczego po kątach”. Zwycięzca zachęcony przez Rafała Olejniczaka zaprezentował również próbkę swojego nachodzącego solowego projektu.

Po laureatach na scenie pojawiły się gwiazdy wieczoru  Paulina Bisztyga i Kamil Bednarek.

K5im4042

Danuta Grechuta i Łukasz Jemioła Fot. Michał Kaszuba