Do konkursu na Interpretacje piosenek Marka Grechuty podczas Grechuta Festival 2013 zgłosiła się rekordowa liczba 104 wykonawców. Spośród nich Komisja Kwalifikacyjna wybrała 20-tu finalistów, którzy wystąpią 11 października w Scenie Tęcza w Krakowie. Wybrani przez Jury Konkursu Laureaci wezmą udział w Gali Finałowej w dniu 13 października w Kijów.Centrum w Krakowie. Kim są finaliści Konkursu? I jakie miejscowości reprezentują?
Patrycja Baczyńska /Ustka/
Absolwentka Akademii Pomorskiej w Słupsku na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej. Śpiewa od dziecka, a głos odziedziczyła po mamie. W wieku dwóch lat straciła wzrok. Prowadzi niezwykle intensywny tryb życia. Aktywnie udziela się w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, koncertach, festiwalach (zarówno jako wokalistka, jak i jurorka). Bierze udział w warsztatach wokalno-aktorskich, oraz gra w muzycznych sztukach teatralnych. Jest także finalistką programu „Must be The Music – Tylko Muzyka” gdzie zaśpiewała wielki przebój Whitney Houston „I will always love you”.
Anna Karwan /Warszawa/
Ania Karwan jest wokalistką mającą na swoim koncie współpracę m.inn. z Moniką Brodką (współkompozycja piosenki „Miałeś być” ), Sidneyem Polakiem (współkompozycja piosenki „Stop Global Experiment” ). Jej nieprzeciętne umiejętności wokalne i barwa głosu zostały docenione przez Edytę Górniak, Anię Dąbrowską, Katarzynę Cerekwicką, Marikę i Andrzeja Piasecznego, co zaowocowało wspólną pracą podczas licznych sesji nagraniowych, oraz występów na żywo. Wokalistkę można usłyszeć w piosence tytułowej serialu „Hela w opałach” emitowanego przez stację TVN.
Ania nagrała również kilka utworów zamieszczonych na soundrack’u filmu „Świadek Koronny” w tym piosenkę finałową pt. „Nie przypadkiem” do tekstu Andrzeja Piasecznego, duet z Pawłem Małaszyńskim pt.”Love Catch” oraz przejmujące wokalizy do utworu „Israel – Walk on the Roof. Do niedawna Ania współpracowała m.in z Pinnawelą – w projekcie Pauliny Przybysz, z którą nagrała wspólnie piosenkę „Are u sure” na płytę „Soulahili”. Obecnie można ją usłyszeć w kinowym hicie „Kochaj i tańcz” – pierwszym polskim filmie tanecznym, do której muzykę skomponował Łukasz Targosz (tytułowa piosenka „You and Me”, „Tell Me More”, „Lady of you life”, oraz „Jigle with it”‘), w filmie „Na kredyt” (w balladzie jazzowej pt. „Such a day”), oraz w najnowszym filmie Michała Rogalskiego „Ostatnia akcja” w piosence finałowej, skomponowanej przez Jana Komara.
Oprócz występów na tegorocznym Festiwalu w Opolu (u boku Pinnaweli i Mariki), Ania wzięła udział w jubileuszowym koncercie Stanisława Soyki z okazji 30-sto lecia jego pracy na scenie, jak również zastąpiła wokalistkę zespołu SOFA i zagrała kilka koncertów m.inn na Festiwalu Open’er Heineken, oraz gościnnie na koncercie w Radiowej Trójce. Artystka pracuje w studio,na scenie, w teatrze (jest współkompozytorką muzyki do spektaklu”Ostatni żyd w Europie”), organizuje własne koncerty, produkuje,komponuje, nagrywa i pisze scenariusze do reklam, jak również uczy przyszłych wokalistów pracy w studio i na scenie.
Dominika Barabas /Wiry/
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Swą przygodę artystyczną rozpoczęła od gry na skrzypcach. Multiinstrumentalistka - gra także na gitarze, fortepianie, flecie irlandzkim, gitalelach czy kalimbie. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in.: Nagrody Dziennikarzy, Nagrody Publiczności, Nagrody Stowarzyszenia ZAIKS oraz Towarzystwa Polonica na 34 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, I miejsce XV konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” fundacji Okularnicy, Nagrody Specjalnej Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, I nagrody, Nagrody im. Wojciecha Bellona, oraz Nagrody Dziennikarzy na 44 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Grand Prix XXXVIII na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, Grand Prix X Ogólnopolskich Spotkań Śpiewających Poezję RECITAL w Siedlcach, Nagrody Głównej 26. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie.
Black Jack /Kraków/
Krakowski zespół hard rockowy, istniejący od 2011 roku. Wtedy wydali swój debiutancki album „Ride On”. Koncertują m.in. u boku Lady Pank, Comy, Luxtorpedy, Dody, Acid Drinkers oraz samodzielnie w charakterze gwiazdy wieczoru. Na swoim koncie mają także koncert na scenie największego polskiego festiwalu Przystanek Woodstock. Obecnie pracują nad wydaniem kolejnej płyty.
Krzysztof Drynda /Blachownia/
Wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz realizator dźwięku. W 2002 r. wygrał program „Szansa na Sukces” piosenką Alicji Majewskiej. Współtwórca repertuaru dla innych wykonawców m.in. aktora Mariusza Domaszewicza. Na co dzień szefuje ośrodkowi kultury w Mstowie oraz prowadzi własne studio nagrań.
Fusion Strings /Kraków/
Genezą współpracy Fusion Strings i Macieja Klasia była chęć interpretacji twórczości Marka Grechuty z perspektywy brzmienia smyczków, które zawsze pojawiały się w jego muzyce. Maciej Klaś - wokalista, kompozytor, autor tekstów, absolwent Studia Wokalistyki Estradowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat „Szansy na Sukces”, zdobywca I nagrody za interpretacje wykonań Jana Kiepury na festiwalu KiepuraFest w Sosnowcu w 2012 r, laureat III nagrody na festiwalu Korowód w Krakowie w 2008 roku. Występował na scenie u boku takich gwiazd jak Renata Przemyk, Artur Gadowski, Janusz Radek, Jacek Wójcicki i wielu innych.
Fusion Strings to jeden z nielicznych kwartetów smyczkowych w Polsce wykonujący muzykę jazzową i rozrywkową. Posiada na swoim koncie wiele występów oraz nagrań z artystami takimi jak Grzegorz Turnau, Jacek Królik, Michał Jurkiewicz, Ryszard Sygitowicz, Anna Serafińska, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Wilk, Anna Świątczak i Zygmunt Konieczny. W latach 2010 i 2011 r zespół współpracował z Gigantami Gitary w prestiżowym projekcie Rock Loves Chopin i koncertował na całym świecie.
Kalakogathos /Częstochowa/
Zespół został założony i jest prowadzony przez Marzenę Lamch-Łoniewską. Działa od 8 lat przy Miejskim Domu Kultury w Częstochowie. Koncertuje po całej Polsce. Wykonuje średniowieczne pieśni pielgrzymkowe, pieśni ludowe, kolędy z różnych stron świata oraz utwory autorskie i poetyckie. Bierze udział w spektaklach teatralnych. Uczestniczył m.in. w widowisku telewizyjnym „Wiktoria Częstochowska” i na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie w 2011 r., gdzie zdobył III nagrodę. Brał udział w programie „Must be the music”.
Katedra /Wrocław/
Zespół Katedra powstał w 2009 roku, a założyli go przyjaciele z liceum, których połączyła wspólna pasja. Inspirują się muzyką rockową lat 60 i 70-tych. Łączą wpływy rocka progresywnego, hard rocka, funku, polskiego big-bitu, współczesnej rockowej psychodelii, a nawet elektroniki. Wszystko to okraszone jest tajemniczymi tekstami w języku polskim. Katedra to finalista 5. edycji programu „Must Be the Music – Tylko muzyka” gdzie w półfinale zachwycił publiczność utworem Czesława Niemena „Jednego serca”, w finale zaś zaprosił wszystkich na łąki utworem... „Zapraszamy na łąki”. Podczas castingu Katedra zaprezentowała inną swoją piosenkę, pt. „Kim jesteś?”, która znalazła się też na płycie „Minimax PL 6” (2011 r.) wydanej przez Pana Piotra Kaczkowskiego pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia.
Kefiry /Wrocław/
Zespół Kefiry powstał jesienią 2011 r. W swoim repertuarze posiada aranżacje w stylu country największych polskich przebojów, komponuje także swoje własne utwory. Obecnie w nowym składzie pracuje nad swoją pierwszą płytą która ukaże się jesienią. Kefiry zajęły drugie miejsce w konkursie telewizji studenckiej KampusTV „Reccover”, aranżując „Dni których nie znamy” w stylu country-bluegrass.
Mateusz Krautwurst /Warszawa/
Wokalista, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny. Absolwent wokalistyki na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Do największych sukcesów zalicza m.in. trasę koncertową po Wielkiej Brytanii z The London Community Gospel Choir i występ na
UK Hall Of Fame z Georgem Martinem. Szerszej publiczności znany jako finalista programu „The Voice od Poland” z drużyny Kayah. Prywatnie ojciec 5-letniej Hani.
Managers The /Bukowiec k. Nowego Tomyśla/
Uważają się za prekursorów (i jak na razie jedynych reprezentantów) gatunku biznes punk. Koncertują rzadko. Każdy z członków mieszka w innym mieście i samo spotkanie się na próbie jest już wielkim sukcesem Dwukrotnie zagrali koncerty w Niemczech. Jeden z nich podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2006, natomiast dla największej publiczności - podczas występu na jednym z żużlowych Grand Prix w Lesznie. Ich piosenka „Londyn wzywa” w roku 2006 znalazła się na pierwszym miejscu listy przebojów Studenckiej Agencji Radiowej.
Marzena Michalczuk /Biała Podlaska/
Zwyciężczyni wielu konkursów wokalnych, m.in. na festiwalu piosenki angielskiej w Brzegu, czy festiwalu piosenek lat 60 i 70-tych. Jest również laureatką programu telewizyjnego „Droga do gwiazd”. Na co dzień wielbicielka wszystkich kotków, oceanów, lasu i kosmosu. Kompozytor i autor tekstów do własnych piosenek.
Milkshop /Kraków/
Na scenie od jedenastu lat. W 2004 r. duet zwyciężył w opolskich "Debiutach" oraz wykonał przebój „Chodź, pomaluj mój świat” zespołu 2+1, który znalazł się w czołówce serialu „Magda M.” telewizji TVN. Na koncie mają trzy płyty: „Milkshop”, „Marzyciele” i „Feast of solitude”. Kompozytorem jest Piotr Krakowski - trębacz, multiinstrumentalista oraz lider audiowizualnego projektu Kino Zremiksowane i Kraków Reggae Band. Komponuje także muzykę do filmów.
Justyna Panfilewicz /Łódź/
Z wykształcenia pedagog animator, z wyboru muzyk. Uczestniczka programów takich jak „Bitwa na głosy” czy „The Voice of Poland”. Od lat pasjonuje się poezją śpiewaną. Jest laureatką kilku ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej i piosenki artystycznej. Za swoje najważniejsze osiągnięcie uznaje zdobycie Grand Prix im. Agnieszki Osieckiej. Od 2004 roku tworzy muzykę autorską. Nagrała materiał demo swoich dwóch autorskich projektów - zespół J.A.B. (rock progresywny) oraz solowo jako Justyna Panfilewicz (pop-rock). Od 2011 roku koncertuje z recitalami złożonymi z dorobku artystycznego mistrzów słowa i interpretacji: m.in. Agnieszki Osieckiej, Jacka Kaczmarskiego, Jeremiego Przybory, czy Ewy Demarczyk. Konkurs na interpretację piosenek Grechuta Festival stał się dla niej punktem wyjścia do przygotowania całego recitalu z utworami Marka Grechuty.
People Like Mirrors /Kraków/
Są grupą pasjonatów, których los złączył w Krakowie jesienią 2012 r. Ich muzyka to mieszanka indie-popu, electro i trip-hopu. W muzyce cenią sobie surowość Bacha oraz melancholię Chopina. Obecnie pracują nad swoim pierwszym albumem. Występ na Grechuta Festival będzie ich absolutnym debiutem jako zespołu.
Per Procura /Poznań/
Zespół w którego skład wchodzą instrumentaliści na co dzień działający w poznańskim zespole Omni mOdO, oraz wokalista Filip Popów. Korzystają z szerokich inspiracji: od jazzu po black metal. Chociaż każdy z muzyków posiada niemałe doświadczenie sceniczne, to występ na Festiwalu Marka Grechuty będzie ich wspólnym debiutem.
Signal to Noise Ratio /Warszawa/
Zespół określa swoją twórczość jako „coś pomiędzy współczesną muzyką poważną i rockowym podziemiem”. Wczesny dorobek zespołu, podsumowuje wydana w 2008 roku nakładem rosyjskiej wytwórni MALS Records płyta „Stan nieustalony”. Kompozycje SNR mają zazwyczaj luźną, zmienianą z koncertu na koncert formę i pełne są partii improwizowanych. Spotykają się w nich zamiłowanie do psychodelicznej, transowej atmosfery, nawiązania do muzyki etnicznej oraz poszukiwanie nietypowych rozwiązań. Brzmienie zespołu charakteryzuje szorstkość kojarzona z klimatem rocka przełomu lat 60. i 70. XX wieku oraz prominentne użycie starych, analogowych instrumentów klawiszowych.
Twórczość Signal to Noise Ratio wykracza poza działania czysto muzyczne. Występy bywają wzbogacane wizualizacjami, a wśród dokonań grupy jest stworzenie oprawy muzycznej do wernisażu wystawy sztuki współczesnej „Punkty odniesienia” w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz ścieżka dźwiękowa do filmu niemego „Furman Śmierci”.
Agnieszka Skarżyńska /Białystok/
Ukończyła szkolę estradową im. Anny German w Białymstoku. Następnie uczyła się u najlepszych min. Eli Zapendowskiej i Jana Konrada. Wystąpiła w niemieckojęzycznej wersji musicalu „HAIR”, wystawianej podczas 5-cio miesięcznego tournée po Europie Zachodniej. Przez 7 lat występowała jako backing vocal u boku niemieckiego barda Freddy'ego Quinn'a, a następnie u boku Maryli Rodowicz. Od roku 2007 zajmuje się śpiewem folkloru podlaskiego, w zespole. „Rybcie Znad Biebrzy”. Współpracuje także z zespołem Kwartet Dworski, który tworzą członkowie Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Pati Sokół /Warszawa/
Artystka, piosenkarka, aktorka, felietonistka. Skończyła studia psychologiczne i aktorskie w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Już jako 9-latka wraz z Ryszardem Rynkowskim nagrała piosenkę dla Fundacji „Serce za uśmiech”. W październiku 2011 na zaproszenie samego Setha Riggsa (legenda, nauczyciel, twórca techniki Speech Level Singing) wzięła udział w jego warsztatach w Los Angeles, dołączając tym samym do grona jego uczniów m. in. : ś.p. Michaela Jacksona, Steviego Wondera, Raya Charlesa, Barbry Streisand, Natalie Cole, Chaki Khan. Przygoda z Los Angeles przyniosła trzy single i wideoklipy z udziałem Weroniki Rosati i Macieja Stuhra. Zna włoski, angielski, uczy się francuskiego, a swój wolny czas przeznacza na... nieustające remonty: ostatnio własnoręcznie wycyklinowała swoją podłogę.
Edyta Strzycka /Kielce/
Od najmłodszych lat jest związana z muzyką. Studiowała na wydziale Dyrygentury Chóralnej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Już jako dziecko odnosiła sukcesy w licznych konkursach i festiwalach. Swoich sił próbowała także w talent show: „Idolu“ i „The Voice of Poland“, gdzie dotarła do ćwierćfinału. W zeszłym roku wydała swój autorski album, z którego jeden z singli znalazł się na ogólnopolskich listach przebojów największych stacji radiowych: RMF FM, RMF MAXxx i ESKA. Obecnie pracuje nad wydaniem kolejnej płyty.